Techniki alpinistyczne

Różnego rodzaju prace na wysokościach takie jak np. demontaż konstrukcji czy wyburzenia kominów przemysłowych , często wymuszają stosowanie skomplikowanych podnośników i rusztowań, których obsługa wymaga zaangażowania sporej ilości czasu i ludzi. Jak się okazuje można jednak tego uniknąć, wykorzystując odpowiednie techniki alpinistyczne. To właśnie one bywają wręcz nieocenione przy pracach na wysokościach w trudno dostępnych miejscach.

Różnego rodzaju techniki alpinistyczne doskonale spełniają swoją rolę w realizacji trudnych i niebezpiecznych zadań z zakresu budownictwa, telekomunikacji, energetyki. Polegają one głównie na odpowiednim wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu służącego zarówno do podchodzenia, jak i tzw. zjazdów. Są to przede wszystkim liny, wykonane z niezwykle trwałych i niezawodnych materiałów. To dzięki nim możliwe jest stworzenie formy bezpiecznego rusztowania wiszącego, zwanego również alpinistycznym.

Sprzęt wykorzystywany do realizacji technik alpinistycznych dzieli się na dwie podstawowe grupy. W pierwszej z nich znajdują się narzędzia do wykonywania prac na wysokościach i ułatwiania sobie zadań, grupę drugą stanowi natomiast tzw. sprzęt ochrony indywidualnej, przeznaczony tylko i wyłącznie do ochrony przed upadkiem z wysokości.

Dodatkową zaletą korzystania z technik alpinistycznych jest znaczne obniżenie kosztów pracy w przypadku usług na wysokościach, przy jednoczesnym wspomaganiu eksploracji każdego obiektu, w obrębie którego znalazły swoje zastosowanie.